Cattery BASTET Z RICAN

british shorthair cats

Kočky jsou sezóně polyestrická zvířata. To znamená, že svůj pohlavní cyklus mají vázaný na určité období během roku a v průběhu této sezóny jej opakují vícekrát. To platí především pro kočky žijící venku. U koček chovaných doma

se spíše setkáváme s tím, že cyklus probíhat celoročně. První mrouskání se objevuje u britských koček mezi 6-14 měsícem věku. U některých koček sledujeme říjí každý měsíc, některé řijí pouze 2 x ročně.

Fáze pohlavního cyklu

Proestrus je období těsně před vlastní řijí / mrouskání /. Trvá asi 1-2 dny a často je nezřetelný od vlastní řije.. U kočky můžeme pozorovat typické změny chování jako je otírání se o předměty, válení se a zvukovové projevy jako intenzivní předení, vrnění . Kočka, ale zatím odmítá kocoura. V krvi se dramaticky zvyšuje hladina estrogenů.


Estrus je vlastní řije / mrouskání /. Jeho délka je cca 4-7 dnů. U kočky můžeme pozorovat svolnost s pářením. Kočky jsou mnohem přátulnější a hlasitější, při pohlazení prohýbají svůj hřbet kolmo nahoru ,dává ocas nastranu, někdy hrabou zadníma nohama, často mnoukají velmi hlasitě, místy spíše povrkavají či pomroukávají . Někdy se válejí po zemi .Toto můžeme pozorovat několikrát za den, jinak spí a chovají se i jako obvykle. Hladina estrogenů se dále zvyšuje. U některých jsou projevy řije velmi zřetelné, některé vykazují tzv. tiché mrouskání, kdy chybí chování typické pro období estru. U takových koček můžeme diagnostikovat fázi cyklu pomocí vaginálních výtěrů a stanovení hladiny estrogenů v krvi.

Interestrus je období, kdy dochází k prudkému poklesu estrogenů. Tato fáze nastává tehdy nedošlo-li k ovulaci /=uvolnění vajíčka z vaječníků/. Kočka vykazuje normální chování. Po jeho konci následuje opět estrus. Doba trvání je cca 10 dnů.

Diestrus je charakterizován dominancí druhého pohlavního hormonu produkovaného ve vaječnících - progesteronu. Tato fáze cyklu nastává, došlo-li k ovulaci. Kočka má tzv. indukovanou ovulaci. To znamená, že k ovulaci dojde jen došlo-li ke stimulaci vaginální sliznice např. při koitu. Po jediné kopulaci ovuluje jen cca 50% koček, proto je vhodné při záměrném krytí kočku nechat krýt opakovaně, abychom zvýšili pravděpodobnost zabřeznutí. Podobným stimulem může být i vaginální výtěr při odběru vzorků z vaginální sliznice. Délka diestru je závislá na tom, zda došlo k oplození a vzniku gravidity či nikoliv. V případě, že kočka nezabřezla dojde po cca 40 dnech k nástupu dalšího estru a cyklus se opakuje.

Anestrus je období pohlavního klidu. Většina koček jej má přes zimu. V této době nevykazují žádné známky pohlavního chování. V tomto ohledu je anestrus podobný interestrální periodě.

Možnosti průběhu pohlavního cyklu

Dle výše uvedeného připadají v úvahu 4 typy průběhy cyklu.

1/ nedošlo k ovulaci, protože nedošlo ke kopulaci nebo bylo vaginální podráždění nutné ke spuštění ovulace nedostatečné. V tomto případě se nový estrus objeví za cca 2 týdny.

2/ k ovulaci došlo, ale ne k oplození vajíčka. Objevuje se tzv. pseudogravidita (falešná březost), která trvá cca 40 dnů. U kočky se jedná o normální součást cyklu, který neskončil graviditou. Po té nastupuje opět estrus.

3/ k ovulaci došlo, oplození vajíčka se zdařilo a následuje gravidita.

4/ antikoncepce k zástavě cyklu / o tomto tématu bude pojednáno v samostatném článku /

Gravidita / těhotenství /

Její délka je u kočky v průměru 63-66 dnů / počítáno ode dne páření/. Rozpětí se udává 56-71 dnů. K oplození vajíčka spermiemi dochází ve vejcovodech, oplozené vajíčko se do dělohy dostane zhruba 5 den po krytí.

Nejspolehlivější metodou stanovení gravidity u kočky s možností kontroly koťat je vyšetření SONO, které je průkazné od cca 20 dne po krytí. V této době lze zjistit pulzaci srdce a emryové váčky. RTG vyšetření je průkazné od cca 40 dne – po osifikaci koster koťat. Pohmatem je možné vyslovit podezření na graviditu cca 20 den., po 40 dnu též pohybem koťat přes stěnu břišní. Před porodem se opět zvyšuje hladina estrogenů . Standardně se nový cyklus objevuje cca 4-5 týdnů po porodu. Kočka kojí koťata zhruba 6-8 týdnů.

MultiTrans

Image

t400-6t-imgp0184.jpg

Statistics

Počet zobrazených článků
407700

Visits

1628505
Today
Yesterday
This Week
Last Week
This Month
Last Month
All days
107
0
349
1318
660
4271
1628505
Your IP: 172.18.0.20
2023-07-05 20:07

Who's Online

Právě přítomno: 28 hostů a žádný člen