Cattery BASTET Z RICAN

british shorthair cats

Prevenci říje lze provádět medikamentózně nebo chirurgicky.

Chirurgickou prevencí rozumíme ovariektomii/ = odstranění vaječníků / či ovariohysterektomii /= odstranění vaječníků+ dělohy/. Ovariektomie je uváděna jako metoda volby. Efekt nastupuje po jediném zákroku, snižuje se riziko vzniku tumorů mléčné žlázy v případě, že je zákrok proveden v raném věku/ což je před 1. říjí/ a zároveň je prevencí cystické hyperplazie endometria či pyometry. Chirurgický zákrok však má i možné vedlejší účinky jako je inkontinence moči, zvýšení tělesné hmotnosti a změny kvality srsti.

Medikamentózní prevenci říje lze provádět pomocí několika typů léků. Vpodstatě se jedná o antikoncepci pro kočky. Ne všechny typy těchto léků jsou prodejné ve všech zemích Evropy. Androgeny a GnRH agonisté/antagonisté jsou používány k prevenci říje, přičemž nejčastěji se používají progestageny. Mechanismus jejich kontraceptivní aktivity není zcela objasněn, ač zkušenosti jsou již na desítky let. U mnoha druhů je prokázáno, že antikoncepční progestageny snižují plazmatickou koncektraci gonadotropinů. Existují hypotézy, že antikoncepční aktivita progestagenů funguje tak, že brání dosažení hraniční hladiny LH a FSH / = hormony nutné k vývoji vejce a funkčnosti cyklu /. Mimo to progestany mohou mít přímý negativní vliv na vývoj foliklů ve vaječníku.

Progestageny mohou být podány POUZE u koček orálně / = pusou tabletky/. Parenterální /= injekční/ je pouze vhodné pro psy!!!

/Velký pozor na veterináře, který je schopen doporučit injekci pro vaší chovnou kočku. Výsledek místo pozastavení říjení na určité období je velmi často ztráta říjení úplně, takže reakce kočky na injekci je defacto její kastrace!!! např. Covinan inj. ( proligestonum ) - Intervet International , reg.č. ÚSKVBL 96/245/92-C, je stále u nás v republice doporučován a podáván i kočkám. /

Délka trvání prevence estru u kočky se při orálním podání progestagenů nedá určit přesně. Výhodou je, že pokud by došlo k neočekávanému zabřeznutí kočky, lze podávání léku přerušit a březost proběhne normálně. Jediný důsledek bude, že zřejmě většina narozených kotat bude pohlaví mužského. Přesto bylo na kongrese veterinárních lékařů vysloveno jednoznačné doporučení: Pro perorální prevenci říje jsou k dispozici dva typy progestagenů - medroxyprogesteronacetát (MPA) a megestrolacetát (MA)./ Podrobně vysvětlení co je konkrétně jaký lék najdete v článku progesterony aneb kočičí antikoncepce/.

Doporučovaná perorální dávka u kočky je 5 mg MPA nebo 3 mg MA jedenkrát týdně.

Jednou z možností je též instruovat majitele, aby tyto dávky podával pouze při příznacích, předcházejících řiji, pokud je schopen je rozeznat. Tímto způsobem je snižována celková roční dávka progestagenů. MPA je možno perorálně podávat jako prevenci říje. Prakticky se tato léčba využívá v počátcích říje , kdy již kočka začíná mít první den, max. 2 den nastupu říje ... 1 tableta 5 mg MPA po dobu 5 dnů a pak v intervalu á týden 1 tbl/ U nás Provera 5 mg , nebo Perlutex../

Progestageny, včetně endogenního progesteronu, mohou mít několik vedlejších účinků. V první řadě jsou progestageny spojeny se zvýšeným výskytem cystické hyperplazie endometria /CEH/, diabetes mellitus /cukrovku/. U koček jsou to vnitřní glukokortikoidové vlastnosti progestagenů. A glukokortikoidy stejně jako růstový hormon zvyšují rezistenci periferních tkání k inzulinu. Není též pochyb, že u koček endogenní progesteron a exogenní progestageny, užívané k prevenci říje, zvyšují riziko vzniku nádorových onemocnění mléčné žlázy. Role progesteronu ve vzniku nádorového bujení mléžné žlázy je nejlépe demonstrována při porovnání výskytu bujení mléčné žlázy v poměru k věku v době provedení ovariohysterektomie. Riziko vzniku zhoubných nádorů mléčné žlázy je stejnou měrou ovlivňováno jak produkcí endogenního progesteronu při luteální fázi pohlavního cyklu, tak podáváním gestagenů z důvodu prevence říje, skore se vyrovnává po 3. proběhlé říji. To tedy znamená, že pro kočku jsou stejně nebezpečné opakované již 3 říje jako kočičí antikoncepce.

Na závěr bych dodala, že mnoho milionu žen používá antikoncepci a téměř žádná si nepřipustí jaká rizika plynou pro její zdraví. Rozhodně kočičí dámy z hlediska rizik jsou na tom mnohem lépe, jelikož rozhodně ani jedna není kuřačkou.

V následujícím článku o antikoncepci koček bude uvedeno další...

//Zdroj: H. S. Kooistra a A. C. Okkens, Utrecht University, Netherlands, Amsterdam, Kongres veterinárních lékařů //

MultiTrans

Image

w-penelope-6t-400b-imgp0023.jpg

Statistics

Počet zobrazených článků
407700

Visits

1628505
Today
Yesterday
This Week
Last Week
This Month
Last Month
All days
107
0
349
1318
660
4271
1628505
Your IP: 172.18.0.20
2023-07-05 20:08

Who's Online

Právě přítomno: 28 hostů a žádný člen