Cattery BASTET Z RICAN

british shorthair cats

Syntetické analogy progesteronu (nazývané též progestiny), jsou farmaceutické sloučeniny, užívané nejčastěji k řízení pohlavního cyklu domácích zvířat.

Pro dočasné (léčba začíná krátce před nástupem proestru) nebo delší (léčba začíná v anestru) odložení mroukání nebo pro potlačení mroukání (léčba začíná po nástupu proestru) jsou používány následující progestogeny:

medroxyprogesterone acetat (MPA)

megestrol acetat (MA)

proligeston (PR)

chlormadinone acetat (CMA)

delmadinone acetat (DMA)

norethisterone acetat (NTA)

melengestrol acetat (MGA)

Z klinického pohledu fungují tyto sloučeniny na podobném principu blokády nebo produkce GnRH z hypothalamu. Tyto produkty mají vliv na různé složky reprodukčního a endokrinního systému / hyperplazie endometria, hyperplazie tkání mléčné žlázy, snížená produkce adrenokortikosteroidů, zvýšená produkce prolaktinu a růstového hormonu, rezistence na inzulin, zvýšení apetitu a tělesné hmotnosti, lehce snížené libido u samců/. U koček může použití progestogenů způsobit maskulinizaci plodů, pokud jsou tyto látky podány v časném stadiu březosti nebo oddálení porodu, pokud jsou aplikovány v poslední dekádě březosti.

Všechny výše uvedené jevy jsou reverzibilní/ =vratné/ a většinou nezpůsobují problémy u mladých a dospělých jedinců, pokud není jejich podávání příliš dlouhodobé a jsou dodržovány doporučené dávky. Obecně je považováno za dostatečné opakování léčby 6 měsících. Při dlouhodobější léčbě je doporučováno každé 4 – 6 měsíců ponechat kočce jedno až dvouměsíční odpočinek.

Většina koček snášejí šestiměsíční intervaly v léčbě dobře. Jedinci s již existujícími problémy, jako je subklinický diabetes, mikroskopické tumory v mléčné žláze nebo cystická hyperplazie endometria mohou vykázat zhoršení tohoto stavu v důsledku léčby progestogeny. Při rozhodování, zda použít, či nepoužít PG, záleží na posouzení aktuálního zdravotního stavu každé kočky. MPA či PR by neměly být používány před nástupem pohlavní dospělosti u koček, kde mohou vyvolat dlouhodobou hypertrofii mléčné žlázy. U prepubertálních jedinců se doporučuje použít nejdříve krátkodobě působící preparát (MA) perorálně po dobu 1 – 2 týdnů a pak ho nahradit preparátem s dlouhou účinností, což odstraní nežádoucí vedlejší účinky. Stadium cyklu by mělo být upřesněno buď cytologicky, nebo vyšetřením hladiny progesteronu a léčba by měla započít v anestru. Ideálním pacientem pro použití PG je dospělá postpubertální kočka v anestru.

// zdroj: Veterinární kongres: téma : Řízení pohlavního cyklu u feny a kočky , Stefano Romagnoli, Dipl, ECAR, Universita di Padova, Italia //

Co lze získat v ČECHÁCH ?

MPA je zde pod názvem Provera 5 mg- v humánní medicíně,

MA je zde pod názvem Megace susp. opět v humánní medicíně, dávka 5 mg zde odpovídá 0,1 ml á 14 dnů podávaných ústy kočky - k aplikaci ideální použít injekční stříkačku pro diabetiky, /bez jehly, kdy velikost je celkově 1 ml / čemuž pak odpovídá 0.1 ml ; dále Megace 40 mg tbl a Megaplex 40mg tbl-dávka je 1/8 tbl á 14 dnů.

Pro psy je zde Pillkan tbl., chemicky identický se zahraničními preparáty pro kočky, dávka je pro kočku 1/4 tbl á 14 dnů.

Dále na trhu v Evropě je:

MA: Megacat, Felipil / zde 1 tbl obsahuje 5mg proto podánív příbalové informaci je á 14 dnů 1 tableta/

MPA: Promonvet, Perlutex

V čláku Prevence říje u kočky jsem uvedla dávkování pro zástavu řije u kočky u MPA / =Provera 5 mg/, pro produkty MA je dávkování k zástavě řije 1/2-1 tbl. po dobu 3 dnů , pak opět již intervaly á týden 1 tbl. u dávky 3 mg nebo á 14 dnů u dávky 5 mg.

Naše zkušenost s Megace susp.:

-dávkování pro kočky 0.1 ml každých 14 dnů se velmi osvědčilo, všechny kočičky již po vysazení měly kotatka, řije většinou po vysazení nastoupila za 5-6 týdnů, se zabřeznutím nebyl problém, kotatka zdravá bez jakýchkoliv vývojových vad. Na zástavu řije používáme 3 dny po sobě dávku 0,1 ml a pak dále již intervaly po 14 dnech.

-dávkování proti značkování a kocouřímu chování je: útočná dávka 8 dnů jsoucích po sobě dávka 0,1 ml a pak opět interval 14 dnů dávek 0,1 ml, náš kocour po tomto již ponechává domácnost dle našich představ a ne dle jeho. Bez problémů na této antikoncepci kryje. Pokud se mi povedlo někdy nechtíc interval protáhnout na 3 týdny až měsíc, kocour mi to hned značkováním připomenul, povětšinou pak stačila dávka 0,1 ml k nápravě a dále dodržování intervalů.

MultiTrans

Image

600-1-p-imgp0368.jpg

Statistics

Počet zobrazených článků
407700

Visits

1628505
Today
Yesterday
This Week
Last Week
This Month
Last Month
All days
107
0
349
1318
660
4271
1628505
Your IP: 172.18.0.20
2023-07-05 20:09

Who's Online

Právě přítomno: 28 hostů a žádný člen