Posvátná kočka a Egyptská Bohyně v podobě kočky, ochránkyně města Pibaste.Ve staroegypštině také používaný název Bast. V pozdější době bylo přidáno "et" pro zdůraznění t. Jako Bohyně byla Bastet uctívána od nejstarších dob, avšak původně v podobě lvice, takže poněkud splývala s onskou Bohyní Tefnutou a s mennoferskou Bohyní Sachmetou.
Hravější povahu s podobou kočky dostala teprve postupným vývojem. Jednou z jejich prvních známých funkcí byla ochrana mennoferského pohřebiště, později byla pokládána za zosobnění životodárného tepla slunce a nazývána okem Boha Raa.
Bastet se tešila úctě v celém Egyptě už z dob Staré říše - to dokazují nápisy v hrobkách a v zádušních chrámech králů.
Největšího rozšíření dosáhl její kult za králů 22. dynastie, kteří sídlili v Pibaste. Jako ochránkyně hlavního města povýšila na jednu z nejvýznamějších Bohyň a zachovala si popularitu až do řecko-římské doby.
Chrámy a kaple měla Bastet na nejrůznějších místech Egypta. Doloženy jsou však jen u dnešní Sakkáry, v Dendeře, Esně, Hibbě na ostrově Fílai a v Tell Bastě (Pibaste). V troskách Pibaste bylo objeveno též rozsáhlé pohřebiště jejích posvátných koček. Zbyly tam však po nich většinou jen zvápenatělé kostry, kdežto na jiných pohřebištích například u Bení Hasanu se zachovaly dokonalé kočičí mumie. Střediskem jejího kultu a jejím sídelním městem byla Pibaste.