Cattery BASTET Z RICAN

british shorthair cats
Historie

Kořeny britské krátkosrsté kočky sahají do 19. století. Britové začali podle vytvořeného plemenného standardu, který popisoval krátkosrstou kočku perského typu, šlechtit ze svých domácích koček svou národní rasu. Vybírali zavalité, statné domácí kočky

s hustým plyšovým kožichem. Často je křížili s perskými kočkami, aby docílili lepší stavby těla. Důležité byly i barvy srsti a očí, jejich hloubka a tón. Zpočátku byla britská kočka chována pouze s modrou barvou srsti.

Až do roku 1976 se mohla ve Velké Británii každá domácí kočka stát britskou krátkosrstou kočkou, musela jen splnit stanovený plemenný standard.V současné době je celosvětově jedním z nejoblíbenějších plemen.

Standard

Britská kočka je středně velká až velká. Váží kolem 4 až 9 kilo. Nejkrásnější je po třetím roce, do té doby stále roste a dospívá. Hlava typové britské krátkosrsté kočky má být kulatá, masivní, se širokou lebkou nasazená na krátký, silný krk. Nos je krátký, rovný a široký, s lehkým prohnutím. Nesmí být ukončen stopem. Brada je silná. Pro dospělé kocoury jsou charakteristické masivní „kocouří tváře“ a celkově jsou mnohem větší než kočky. Malé uši jsou na špičkách zakulacené a posazené daleko od sebe. Oči jsou velké a kulaté, široce otevřené, daleko od sebe posazené, s barvou závislou na barvě srsti – modré kočky mají oranžové oči, colourpointi modré, stříbřité zelené. Krátké a silné končetiny s pevnými, kulatými tlapkami nesou mohutné, dobře osvalené tělo. Tato postava se označuje jako „cobby“. Má krátkou hustou, plyšovou srst s bohatou podsadou. Je tak kvalitní, že kočce nevadí zima i jakékoliv nepříznivé počasí. Ocas je krátký a tlustý se zakulacenou špičkou. Celkově působí britská kočka podsaditě.

Povaha

Britská kočka má ráda svůj klid. Je to pravá anglická dáma. Má vyrovnanou a příjemnou povahu. Je chytrá, snášenlivá, přátelská, mírná a mazlivá, ne však vlezlá. Uchovává si svůj charakter, je rezervovaná, pokud s něčím nesouhlasí a něco se jí nelíbí, je to na ni znát. Na každou změnu je ji třeba pomalu navykat, zvláště když je starší. Miluje své lidi a s oblibou je sleduje. Často ji najdete v koupelně, jak pozoruje vodu. Tato mohutná kočka je méně aktivní a nedává svou přítomnost v bytě moc najevo. Jako kotě je však více hravá a aktivnější. Přes den rády spí, ale jen co zarachotí klíče s radostí vás přivítá, ať už jdete odkudkoli. Není však v její povaze dožadovat se nějak zvlášť pozornosti. Návštěvy sleduje z povzdálí. Čím jsou starším, tím jsou stále více tichými a nenápadnými mazlíčky. Vychází velmi dobře s dětmi, předpokladem ovšem je dobrá socializace kotěte od raného věku. Snáší se dobře i s jinými zvířaty.

Péče

Její krátkosrstý kožich vyžaduje minimální péči. Větší pročesávání potřebuje jen v době línání. Koupání není nutné, ale je v případě znečištěné srsti možné. Občas je potřeba vyčistit uši a zastřihnout drápky, umýt slzení pod očima, toto zvláště platí u světlých barev.

Krmíme nejlépe kvalitní suchou stravou , při výběru vždy dbáme o nutriční hodnotu tj. kolik % bílkovin a jaké kvality obsahuje.  Pokud kočky přivykneme, lze suchou stravu doplňovat konzervami-kapsičkami, tvarohem tučným, tučnou zakysanou smetanou , vařeným na tvrdo vejcem a dobře převařeným neslaným masem. U nás od mala je kotě zvykáno  na syrové maso, hovězí, kuřecí, krůtí a občas i jiné druhy. Nutno však  zdůraznit, že před podáním je minimální nutné zmrazení při -18°C na dobu 5 dnů ,po té kočce lze podat syrové maso  rozmrazené na pokojovou teplotu. Vždy používáme lidskou kvalitu čerstvých potravin a nikdy proto jsme se nesetkali s problémem s jeho konzumací. Naopak dlouhodobá zkušenost ukazuje, že syrové maso je nejlepší variantou k suchému krmivu a tučnému tvarohu i pro kot'ata. Na okusování zeleného je vhodný šáchor, ibišek, juka nebo zasazená povyrostlá pšenice. Nesmíme zapomenout na nejdůležitější a to je trvalý přísun čerstvé vody.Používáme fontánky. Mléko se kočce nedává, měla by po něm průjem, její zažívání laktosu  obsaženou v mléce neumí zpracovat. Vhodnější  jsou proto kysané mléčné produkty Jako zakysaná smetana s vyšším obsahem tuku nebo pak tučný tvaroh.

Britská kočka je dlouhověké plemeno, které se dožije i více jak 15 let.

 

MultiTrans

Image

600-123-p-imgp0356.jpg

Statistics

Počet zobrazených článků
400773

Visits

1610679
Today
Yesterday
This Week
Last Week
This Month
Last Month
All days
168
124
1021
1049
4144
6789
1610679
Your IP: 172.18.0.4
2023-03-25 22:24

Who's Online

Právě přítomno: 30 hostů a žádný člen