Cattery BASTET Z RICAN

british shorthair cats

Krev se skládá z červených krvinek, bílých krvinek a plazmy a dalších komponent, které jsou nyní pro nás nepodstatné. Červené krvinky nesou kyslík  , jejich povrch je  vyroben z bílkovin a bílkovina může být rozpoznána a zničená  imunitním systémem.

Kočka má v podstatě dvě krevní skupiny: A a B ( a velmi vzácná skupina AB, která je kombinací obou). Bílkoviny červených krvinek jsou odlišné na krvinkách A a na krvinkách B. Ve skutečnosti, bílkoviny na povrchu typu A a B červených  krvinek jsou jen mírně odlišné, ale  imunitní systém kočky je schopen rozpoznat rozdíl. 

 Nejdůležitější před pářením jakéhokoli páru koček je určit jejich krevní skupinu a tak zjistit, zda jsou vhodnými jedinci do páru bez problémů na odchov potomstva.

U lidí naštěstí tento problém není.

Stanovení krevní skupiny koček lze  dvěma způsoby:

SEROLOGICKY-odběrem krve a stanovení základním aglutinačním testem z krve krevní skupinu, kdy nám může vyjít následují: krevní skupina A, B nebo vzácná AB. U B skupiny lze pak stanovit i titr protilátek proti krevní skupině A.

GENETICKY-stěrem sliznice z dutiny ústní štětičkou nebo kartáčkem a tak stanovit genetické stanovení krevní skupiny. Z tohoto vyšetření nám přesně vyjde u krevní skupiny A, které geny nese jako informaci na předání na potomstvo.

Krevní skupina se může skládat bud ze 2 genů A a výsledek genetického testu krevní skupiny je AA.

Nebo kočka může být krevní skupina A dle serologického vyš. , ale geneticky nese jeden gen pro krevní skupinu A a druhý po krevní skupinu B. Vzhledem ke skutečnosti, že B gen je recesivní/= podřízený/ genu A, který je tzv. dominantní/ vůdčí/ kočka má krevní skupinu A , která se geneticky skládá z 1 genu A a jednoho b a výsledný zápis je Ab / malé b se píše v genetice vždy jako výraz podřízenosti=recesivnosti/. Vzhledem k tomu, že  gen A je dominantní projeví se krevní skupina jako A a b gen je potlačen a neprojevuje se.

Třetí  varianta je pak, že kočka je krevní skupiny B, což geneticky je bb. Vzhledem k tomu, že není v informaci o krevní skupině obsažen žádný dominantní gen a skládá se ze dvou recesivních b , může se tento gen projevit a kočka má pak krevní skupinu B.

Toto vše děláme proto, aby po narození kotat jsme věděli, zda nenastane nějaká imunitní reakce. Nejzávažnější a nejobávanější je novorozenecký rozpad červených krvinek= novorozenecká neboli neonatální isoerytrolýza. U lidí je známá jako novorozenecká žloutenka, nicméně v kočičí populaci je mnohem závažnější a z jiného důvodu. Ten nastává u koček krevní skupiny B , které jsou nakryty kocourem krevní skupiny A.

Proč?

Kočka krevního typu B vylučuje do mateřského mléka protilátky proti cizorodé krevní skupině a to je A a kotata mají prostupnou stěnu střeva pro tyto látky prvních 48 hodin a protilátky vpodstatě likvidují jejich červené krvinky A, které se rozpadají. Kotěti jeho vlastní matka při kojení kolostria  likviduje jeho červenou krevní řadu, když koteti dává mlékem důležité protilátky. Projevuje se to žloutenkou kotěte, hnědou močí, projevy zbarvení na tlapičkách a ocásku a může vyústit až ve smrt kotěte.

 

Vrh koťat s neonatální isoerytrolyzou/ novorozeneckou žloutenkou kotat/.Všimněte si  žloutenky  na  nose a krvavé špičku ocasu u bílého kotěte.

 

Zde je vidět zbarvení pacičky u kotatka, je žlutavé až oranžové.

PREVENCE: zahrnuje krevní typizaci  kočky a případné budoucího kocoura, který může být použit ke krytí kočky. Kotata dostanou jeden gen pro krevní skupinu od své matky (z vajíček) a jeden gen od jejich otec (ze spermie).

Tady je důvod, proč je dobré znát geneticky krevní skupinu- přesně víme které geny kočky předávají kotatům a kdy může nastat problém. A dále při plánovaných spojeních lze určit, kterému se raději vyhnout.

 

kocour geny AA     kočka geny  bb  

                                 b             b  

        A                    Ab            Ab  

        A                    Ab            Ab 

V tomto případě všechny koťata bude krevní skupiny A, ale budou nositeli krevní skupiny b, která se však ukáže jen při genetickém vyšetření.Geneticky všechna kotata jsou Ab, serologicky pak vyjdou A. Zde u všech kotat je velmi pravděpodobná  novorozenecká  žloutenka. 

 

kocour geny Ab    kočka geny bb  

                           b            b  

 A                      Ab          Ab  

 b                      bb           bb 

 V tomto případě polovina koťat bude krevní skupina B /bb/ a polovina bude krevní skupiny A /Ab/ a nositeli krevní skupiny b genů.  Polovina z koťat jsou krevní skupinu A, a polovina jsou krevní skupiny B. Vzhledem k tomu, že kočka je krev typu B, typ A koťata jsou vystavena riziku novorozenecké isoerytrolyzy. Krevní skupina B koťata jsou bezpečné.

kocour geny bb      Kočka  geny bb  

                                b             b  

        b                     bb           bb  

        b                     bb           bb 

Kočky s krevní skupinou B jsou recesivní /tj. všichna kotata  mají dva b geny, genotyp bb/ a může být bezpečně kryta  krevní skupinou  B kocoura - všechna koťata budou krevního typu B.      K isoerytrolyze novorozence nedojde.

 

kocour geny AA    Kočka  geny AA  

                               A         A  

    A                        AA        AA  

    A                        AA        AA 

V nejjednodušším případě, všechny geny obou rodičů jsou A  a všechna koťata bude krevní skupiny A. Spojení bez problémů.

 

kocour geny AA     kočka geny Ab  

                                A            b  

        A                     AA          Ab  

        A                     AA          Ab 

V  příkladu výše, kocour AA a kočka Ab - všechny jeho koťátka budou krevní skupinu A.  Polovina kotat bude však geneticky nést recesivní gen krevní skupiny b, který se neprojeví bez genetické analýzy. Žádné z koťata  nebude v nebezpečí. Všechna kotata mají stejnou krevní skupinu jako jejich matka

 

kocour geny Ab     kočka geny Ab  

                          A              b  

        A               AA           Ab  

        b                Ab           bb 

V této tabulce obou krevních skupin A kočky jsou nositeli genu pro krevní skupiny B. Jak můžete vidět, čtvrtina z koťat narozených této dvojici bude krevní skupina B /geneticky bb/. Kočka s krevní skupinou A má méně protilátek proti krevní skupině B, oproti kočce s krevní skupinou B. Proto kotata typu B / bb/ narozené matce A /geneticky Ab/ mohou přežívat. Pokud se však páření  opakuje, kočka vytváří více protilátek proti krevní skupině B  a nakonec čtvrtina jejích koťata by mohla zemřít na novorozeneckou isoerytrolyzu. Nikde ve světě ani v dostupných veterinárních studiích a kongresech jsem nenašla publikaci o míře vzestupu protilátek , jde spíše o velmi pravděpodobný vývoj.

 

kocour geny bb     kočka geny AA  

                            A             A  

        b                 Ab           Ab  

        b                 Ab           Ab 

Všechna koťátka z tohoto páření budou krevního typu A, a nemají žádné riziko neonatální isoerytrolyzy, jsou stejné skupiny jako jejich matka, tedy A.

 

kocour geny bb    kočka  geny Ab  

                               A             b  

        b                   Ab            bb  

        b                   Ab            bb 

Polovina  koťat jsou krevní skupinu A, a polovina jsou krevní skupiny B. Vzhledem k tomu, že kočka má krevní skupinu A, typ A koťata nejsou ohrožena, ale krevní skupiny B koťata nesou mírné riziko. Nicméně, kočka s krevní skupinou A ma méně protilátek  proti krevní skupine B. Takže  koťata  B typu na první a druhé páření tohoto páru mohou bezpříznakově  přežívat.

 
Následný odchov kot'at v rizikových spojení:
Nutný odstav kot'at na dobu 16 hodin po porodu, v dalším období již protilátky stěnou trávicího traktu kot'at již neprocházejí. Lze bud' volit náhradní matku skupiny A nebo umělé krmení  á 2,5-3 hodiny kotěcím mlékem. Nutno zaznamenat u jednotlivých kot'at dobu porodu a přesně od ní doddržet 16 h pro jednotlivá kot'ata. Kočce pro jistotu zakrýt košilkou či punčochou cecíky, aby byla jistota, že se kotě k nim opravdu nedostane. 

MultiTrans

Image

t400-6t-imgp0075.jpg

Statistics

Počet zobrazených článků
406008

Visits

1624107
Today
Yesterday
This Week
Last Week
This Month
Last Month
All days
127
147
895
1036
533
4866
1624107
Your IP: 172.18.0.6
2023-06-04 19:28

Who's Online

Právě přítomno: 68 hostů a žádný člen