Cattery BASTET Z RICAN

british shorthair cats

Syntetické analogy progesteronu (nazývané též progestiny), jsou farmaceutické sloučeniny, užívané nejčastěji k řízení pohlavního cyklu domácích zvířat.

Pro dočasné (léčba začíná krátce před nástupem proestru) nebo delší (léčba začíná v anestru) odložení mroukání nebo pro potlačení mroukání (léčba začíná po nástupu proestru) jsou používány následující progestogeny:

medroxyprogesterone acetat (MPA)

megestrol acetat (MA)

proligeston (PR)

chlormadinone acetat (CMA)

delmadinone acetat (DMA)

norethisterone acetat (NTA)

melengestrol acetat (MGA)

 

Z klinického pohledu fungují tyto sloučeniny na podobném principu blokády nebo produkce GnRH z hypothalamu. Tyto produkty mají vliv na různé složky reprodukčního a endokrinního systému / hyperplazie endometria, hyperplazie tkání mléčné žlázy, snížená produkce adrenokortikosteroidů, zvýšená produkce prolaktinu a růstového hormonu, rezistence na inzulin, zvýšení apetitu a tělesné hmotnosti, lehce snížené libido u samců/. U koček může použití progestogenů způsobit maskulinizaci plodů, pokud jsou tyto látky podány v časném stadiu březosti nebo oddálení porodu, pokud jsou aplikovány v poslední dekádě březosti.

Všechny výše uvedené jevy jsou  reverzibilní/ =vratné/ a většinou nezpůsobují problémy u mladých a dospělých jedinců, pokud není jejich podávání příliš dlouhodobé a jsou dodržovány doporučené dávky. Obecně je považováno za dostatečné opakování léčby 6 měsících. Při dlouhodobější léčbě je doporučováno každé 4 – 6 měsíců ponechat kočce jedno až dvouměsíční odpočinek.

Většina koček snášejí šestiměsíční intervaly v léčbě dobře. Jedinci s již existujícími problémy, jako je subklinický diabetes, mikroskopické tumory v mléčné žláze nebo cystická hyperplazie endometria mohou vykázat zhoršení tohoto stavu v důsledku léčby progestogeny. Při rozhodování, zda použít, či nepoužít PG, záleží na posouzení aktuálního zdravotního stavu každé kočky. MPA či PR by neměly být používány před nástupem pohlavní dospělosti u koček, kde mohou vyvolat dlouhodobou hypertrofii mléčné žlázy. U prepubertálních jedinců se doporučuje použít nejdříve krátkodobě působící preparát (MA) perorálně po dobu 1 – 2 týdnů a pak ho nahradit preparátem s dlouhou účinností, což odstraní nežádoucí vedlejší účinky. Stadium cyklu by mělo být upřesněno buď cytologicky, nebo vyšetřením hladiny progesteronu a léčba by měla započít v anestru. Ideálním pacientem pro použití PG je dospělá postpubertální kočka v anestru. 

 

// zdroj: Veterinární kongres: téma : Řízení pohlavního cyklu u feny a kočky , Stefano Romagnoli, Dipl, ECAR, Universita di Padova, Italia //

 

Co lze získat v ČECHÁCH ?

MPA   je zde pod názvem Provera 5 mg- v humánní medicíně,

MA   je zde pod názvem Megace susp. opět v humánní medicíně, dávka 5 mg zde odpovídá  0,1 ml á 14 dnů  podávaných ústy kočky - k  aplikaci ideální  použít injekční stříkačku pro diabetiky, /bez jehly, kdy velikost je celkově 1 ml / čemuž pak odpovídá  0.1 ml   ; dále Megace 40 mg tbl a Megaplex 40mg tbl-dávka je 1/8 tbl á 14 dnů.

Pro psy je zde Pillkan tbl., chemicky identický se zahraničními preparáty pro kočky, dávka je pro kočku 1/4 tbl á 14 dnů.

 

Dále na trhu v Evropě je:

MA:  Megacat, Felipil / zde 1 tbl obsahuje 5mg proto podánív příbalové informaci je  á 14 dnů 1 tableta/

MPA:  Promonvet, Perlutex 

V čláku Prevence říje u kočky jsem uvedla  dávkování pro zástavu řije u kočky u MPA / =Provera 5 mg/, pro produkty MA je dávkování k zástavě řije 1/2-1 tbl. po dobu 3 dnů , pak opět již intervaly á týden 1 tbl. u dávky 3 mg nebo á 14 dnů u dávky 5 mg.

Naše zkušenost s Megace susp.: 

-dávkování pro kočky 0.1 ml  každých 14 dnů se velmi osvědčilo, všechny kočičky již po vysazení měly kotatka, řije většinou po vysazení nastoupila za 5-6 týdnů, se zabřeznutím nebyl problém, kotatka zdravá bez jakýchkoliv vývojových vad. Na zástavu řije používáme 3 dny po sobě dávku 0,1 ml a pak dále již intervaly po 14 dnech.

-dávkování proti značkování a kocouřímu chování je: útočná dávka 8 dnů jsoucích po sobě dávka 0,1 ml  a pak opět interval 14 dnů dávek 0,1 ml, náš kocour po tomto již ponechává domácnost dle našich představ a ne dle jeho. Bez problémů na této antikoncepci kryje. Pokud se mi povedlo někdy nechtíc interval protáhnout na 3 týdny až měsíc, kocour mi to hned značkováním připomenul, povětšinou pak stačila dávka 0,1 ml k nápravě a dále dodržování intervalů. 

 

MultiTrans

Statistics

Počet zobrazených článků
406005

Visits

1624104
Today
Yesterday
This Week
Last Week
This Month
Last Month
All days
124
147
892
1036
530
4866
1624104
Your IP: 172.18.0.6
2023-06-04 18:56

Who's Online

Právě přítomno: 65 hostů a žádný člen